Skip to main content

Muzeju naktī aicinām apmeklēt Baltijā lielāko baroka pērli - Jelgavas pili

Muzeju naktī aicinām apmeklēt Baltijā lielāko baroka pērli - Jelgavas pili

Atzīmējot Eiropas Muzeju nakti, 18. maijā no plkst. 19.00 līdz plkst. 23.00 durvis apmeklētājiem jau tradicionāli vērs atjaunotā Jelgavas pils (Lielā iela 2, Jelgava) un piedāvās vakara noskaņās izbaudīt vēsturisko pils gaisotni, kā arī plašu kultūras un izzinošu aktivitāšu programmu "Izzini kultūras daudzveidību baroka pērlē". Sev interesējošas nodarbes šajā laikā varēs atrast ikviens – gan liels, gan mazs Jelgavas pils viesis.

Apmeklētājiem būs iespēja izbaudīt gan vairāku gadu laikā veidojušās un atpazīstamas Jelgavas pils Muzeju nakts tradīcijas, gan jaunas aktivitātes, no kurām daļa ir pils šodienas galveno saimnieku – Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) – studentu un mācībspēku veidotas.

Šogad piedāvāsim īpašu iespēju paviesoties LBTU arhīvā, kur glabājas vēsturiskas liecības par universitātes attīstību, studentu un darbinieku personas lietas, kā arī dažādi svarīgi dokumenti par studentiem, darbiniekiem un akadēmisko personālu.

Aicinot apmeklētājus, Jelgavas pils muzeja vadītāja Ginta Linīte stāsta: "Ik gadu Muzeju naktī Jelgavas pils savas durvis ver apmeklētājiem, lai ikviens varētu ieskatīties, kas slēpjas aiz pils 286 gadu senajiem mūriem. Šī pils, kas ilgstoši bijusi kādreizējā Kurzemes un Zemgales hercogu rezidences sirds, ne tikai pēc savas arhitektūras, bet arī ar bagātīgu vēsturi un kultūras mantojumu ir viens no iecienītākajiem tūristu galamērķiem Jelgavā. Jelgavas pilī esošais muzejs piedāvā ekspozīciju, kas stāsta par pils vēsturi, tās iemītniekiem un kā pils mainījusies cauri gadsimtiem. Šogad ikviens varēs apmeklēt koncertus, izstādes un radošo darbnīcu, turklāt īpaši vēlamies izcelt arī iespēju apmeklēt Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) arhīvu."

Daudzveidīga koncertu programma

Dziesmu mākslu mīlošos plkst. 19.00 Vītņu kāpnēs aicinās uz sadziedāšanos universitātes sieviešu koris "Liepa" un vīru koris "Ozols". Būs iespēja gan klausīties kormūziku, gan pašiem dziedāt līdzi.

Izbaudīt latviešu dejas no plkst. 20.00 ielūdz Jelgavas Valstspilsētas Jaunrades nama "Junda" tautas deju ansambļi - "Jundēni" un "Mazie Jundari" (vadītāja: Madlēna Bratkus) koncertā "Danču tracis".

Savukārt plkst. 21.30 gaidāms koncerts "Mūzika Prūsijas galmā", kurā piedalīsies un skatītājus iepriecinās Maija Kļaviņa, Kristīne Stumbure (traversflautas), Nora Kalniņa (soprāns), Elīza Čaša (baroka čells) un Gertruda Jerjomenko (klavesīns). Šī programma ar traversflautu tās centrā ved muzikālā ceļojumā uz interesantu laiku Eiropas mūzikas vēsturē - 18. gs. vidu, kad Prūsijā valdīja karalis - flautists Fridrihs Lielais, kurš savā galmā un ap to pulcēja izcilākos mūziķus un komponistus, tamdēļ kamermūzikas koncerti ar flautu galvenajā lomā bija ierasta ikdiena.

Koncertā tiks atspoguļota neliels ieskats no šī ārkārtīgi bagātā mantojuma, tostarp arī ļoti retas vai nemaz neatskaņotas mūzikas pērles - paša karaļa Frīdriha Lielā komponēto sonāti flautai, teorētiķa, ražīgā komponista, flautas spēles pamatlicēja un karaļa skolotāja Johana Joahima Kvanca un karaļa galvenā klavesīnista Karla Filipa Emanuela Baha pieteikumus instrumentālās un vokālās mūzikas žanrā, Baroka soprāna Noras Kalniņas izpildījumā būs dzirdama tajā laika labi zināmā, izcilā operkomponista, tenora Karla Heinriha Grauna kantāte. Koncerta norises vieta palīdzēs uzburt Prūsijas galma atmosfēru.

Radoša izklaide bērniem

Mazajiem Jelgavas pils viesiem no plkst. 19.00 līdz plkst. 21.00 piedāvāsim darboties radošajās darbnīcas "Radi jaunu tēlu" 285. telpā.

Izstādes mākslas cienītājiem

No plkst. 19.00 Jelgavas pils muzejā būs apskatāma izstāde "Renesanses un baroka dārza parteri", ko veidojuši LBTU studiju programmas "Ainavu arhitektūra un plānošana" 1. kursa studenti.

No plkst. 19.30 mākslas un kultūras mīļotājiem LBTU Aulas foajē būs izstādes atklāšana "Atgriešanās" un tikšanās ar mākslinieci Andu Buškevicu.

Tāpat aicinām apmeklēt LBTU Fundamentālās bibliotēkas lasītavā izstādi "Zīļu vainagi", kuras autore ir LBTU studente Danija Lazdiņa. Ar D. Lazdiņu ikviens varēs satikties plkst. 20.30.

Turklāt 18. maijā no plkst. 12.00 līdz plkst. 16.00 Jelgavas pilī (Lielā iela 2, Jelgava) norisināsies Atvērto durvju dienas festivāls "Sajūti LaBiTeU", ko organizē Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU). Tā būs īpaša iespēja visiem topošajiem studentiem iepazīt universitāti, tās piedāvātos studiju virzienus, kā arī piedalīties dažādās izzinošās un izklaidējošās aktivitātēs.

2024. gada 14. jūnijā aprit 286 gadu kopš Jelgavas pils pamatakmeņa ielikšanas. Jelgavas pils ir lielākais arhitektūras piemineklis Baltijas valstīs. Baroka pērle ir kādreizējā Kurzemes un Zemgales hercogu rezidence, vēlāk Kurzemes guberņas administratīvais centrs, bet šodien – Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) mājvieta –, ko projektējis arhitekts Frančesko Bartolomeo Rastrelli. 2020. gada izskaņā Jelgavas pilī tika veikti vērienīgi atjaunošanas darbi, kuru galvenais mērķis bija saglabāt pils kultūrvēsturiskā pieminekļa statusu, padarīt tās ēku energoefektīvu un videi draudzīgu. 

Muzeju naktī Jelgavas pils ir atvērta katru gadu. Taču interesenti to aicināti apmeklēt arī citās dienās. Vasaras sezonā, kas sāksies 1. jūnijā, pils muzejs pieņems apmeklētājus gan darba dienās, gan brīvdienās. Vairāk informācijas http://jelgavaspils.lv/muzejs.  

Afiša