Skip to main content

No 14. jūnija Jelgavas pils savas durvis ver apmeklētājiem

Jelgavas pils

Viens no iecienītākajiem tūristu galamērķiem Jelgavā ir arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli celtā pils, kurā pašlaik atrodas Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU). Sākoties vasaras tūrisma sezonai, no 14. jūnija līdz 30. augustam, Jelgavas pili, tās muzeju un Kurzemes hercogu kapenes ir iespējams apmeklēt klātienē, ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Jelgavas pils un muzeja darba laiks minētajā laika periodā darba dienās ir no plkst. 9.00 līdz plkst. 17.00, sestdienās no plkst. 9.00 līdz plkst. 18.00 un svētdienās apmeklētāji gaidīti no plkst. 11.00 līdz plkst. 16.00. Savukārt šobrīd apmeklētāji no trešdienas līdz svētdienai tiek uzņemti arī Kurzemes hercogu kapenēs Jelgavas pilī. Ieejas maksa Jelgavas pilī aktīvajā tūrisma sezonā – 2,00 eiro pieaugušajiem un 1,00 eiro skolēniem. 

Jelgavas pils kādreiz bijusi Kurzemes un Zemgales hercogu rezidence, kas ir ievērojamā Krievijas galma arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli agrīnā perioda lielākais darbs un viens no retajiem Jelgavas arhitektūras pieminekļiem, kas saglabājies līdz mūsdienām. Tā celta Kurzemes un Zemgales hercogam Ernstam Johanam Bīronam, divos būvperiodos (1738-1740) un (1762-1772) 13. gs. Livonijas ordeņa pils vietā. Jelgavas pils ir arī lielākais arhitektūras piemineklis Baltijas valstīs. Jāatzīmē, ka pilī pirms vairāk nekā četriem gadiem tika aizsākti vērienīgi atjaunošanas darbi, kas noslēdzās aizvadīta 2020. gada izskaņā. Atjaunošanas darbu galvenais mērķis bija saglabāt pils kultūrvēsturiskā pieminekļa statusu, padarīt tās ēku energoefektīvu un videi draudzīgu.

Savukārt Jelgavas pils muzejs dibināts 1968. gadā. Tā fondos glabājās vairāk kā četri tūkstoši eksponātu. Šodien tūristiem ir apskatāmas divas patstāvīgās ekspozīcijas, kas atspoguļo Jelgavas pils un augstākās lauksaimnieciskās izglītības vēsturi Latvijā. LLU muzejs pēta Jelgavas pils vēsturi, arhitektūru, būvvēsturi, interjera apdari un iekārtojumu kontekstā ar Kurzemes hercogistes vēsturi attiecīgajā laika posmā un Latvijas Lauksaimniecības universitātes vēsturi.

Kurzemes hercogu kapenes Jelgavas pilī ir lielākā šāda apbedījumu vieta Latvijā, turklāt viena no nedaudzajām valdnieku dinastiju apbedījumu vietām pasaulē, kas pieejamas apskatei. Tajā atrodas 21 metāla sarkofāgs un deviņi koka zārki, kuros no 1569. līdz 1791. gadam apglabāti 24 Ketleru dinastijas un seši Bīronu dinastijas pārstāvji. Gadsimtu gaitā vairākkārt nežēlīgi izpostītas un izlaupītas, tagad Kurzemes hercogu kapenes atguvušas sākotnējo jēgu un izcila vēstures un mākslas pieminekļa cienīgu izskatu.

Apmeklētāji jautājumu gadījumā aicināti sazināties ar Jelgavas pils muzeja vadītāju Gintu Linīti pa tālruni: 63005617 vai rakstot e-pastā: muzejs@llu.lv

Ikdienā ar mums vari satikties arī Facebook lapā /Jelgavaspils un Instagram bildēs /Jelgavapalace